20 Mayıs 2018
  • İstanbul24°C
  • Ankara24°C

DALINDA KALINCA KİLOSU 20 KURUŞA KADAR İNDİ!

Narenciye üretiminde ülkemizin önde gelen illerinden olan Adana'da, rekoltesi geçen seneye göre ortalama 2 katına çıkarak 270 bin tona ulaşan greyfurt, dalında kalınca kilosu 20 kuruşa kadar indi.

Dalında Kalınca Kilosu 20 Kuruşa Kadar İndi!

07 Mayıs 2018 Pazartesi 20:23

Narenciye üretiminde ülkemizin önde gelen illerinden olan Adana'da, rekoltesi geçen seneye göre ortalama 2 katına çıkarak 270 bin tona ulaşan greyfurt, dalında kalınca kilosu 20 kuruşa kadar indi. 

Adana'da greyfurt üretim alanı 40 bin dönümü buluyor. Geçen sene rekoltesi 140 bin ton olan greyfurtun, bu yıl 270 bin tona ulaşması ve kısıtlı alıcısı yüzünden greyfurt elde kaldı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, sıcak iklimi seven greyfurtun Akdeniz bölgesinde yetiştirildiğini belirtti. 

Ülkemizde greyfurtun ekim alanının en fazla Adana'da olduğuna değinen Doğan, "Greyfurt, ülkemizde 54 bin dönüm alanda yetiştirilmektedir. Bu alanın 40 bin dönümü ise Adana ilimizdedir. Greyfurt, iç piyasada fazla tüketimi olmayan bir meyvedir. Avrupa ülkeleri, Rusya ve Ukrayna'ya ihracatı yapılan greyfurt, dayanıklı olduğundan dolayı Afrika ve Japonya'ya da ihraç edilmektedir. Ancak bu yıl rekolte talebin çok üstünde oldu." dedi. 

Başkan Doğan, "Ekim ayının sonunda başlayan greyfurt hasadı, Şubat ayının sonuna kadar sürse de bu sene rekolte fazla olduğundan dolayı dalında kaldı. 2017 yılı Kasım ayından sonra greyfurta olan talep azalınca hasatta aniden durdu. Greyfurt, şu anda maliyetinin çok altında satılıyor. Fiyat 20-30 kuruşa kadar düşünce çiftçide zarar etti. Bu yıl rekoltenin fazla olması gelecek yıl az olacağı anlamına gelir ki bu da çiftçimiz için zarar demektir. Ancak meyvenin para edeceğine dair inancımız sürmektedir." şeklinde konuştu. 

Çiftçi Halit Üçkardeşler ise "Bu yıl greyfurt verimi çok yüksek oldu. Ancak talep az olduğundan dolayı umduğumuz kazancı elde edemedik. İç piyasada fazla talep edilmeyen greyfurtu genellikle dış piyasaya ihraç etmekteyiz. Bu sene yurt dışı talebinin de üzerinde üretim gerçekleştiğinden meyve halen dalında duruyor. Bu da bizi sıkıntıya soktu. Ayrıca bu yıl, Avrupa'dan fazla greyfurt talep edilmedi. Tüm bu etkenler, greyfurtta fiyatı çok aşağılara çekti." ifadelerine yer verdi.