20 Mayıs 2018
  • İstanbul24°C
  • Ankara24°C

HANGİ ÜLKE SURİYE'YE ASKER GÖNDERME KARARI ALDI!

ABD'nin, Suriye topraklarından askerlerini çektikten sonra Suriye'nin kuzey kesiminde bir Arap gücü kuracağına yönelik iddialar her geçen gün kuvvet kazanıyor.

Hangi Ülke Suriye'ye Asker Gönderme Kararı Aldı!

05 Mayıs 2018 Cumartesi 23:45

ABD'nin, Suriye topraklarından askerlerini çektikten sonra Suriye'nin kuzey kesiminde bir Arap gücü kuracağına yönelik iddialar her geçen gün kuvvet kazanıyor. Suudi Arabistan'ın, Suriye topraklarına asker gönderme kararı almasından hemen sonra Mısır'da Suriye topraklarına asker göndermeyi planladığını açıkladı.

Mısır devlet gazetesi Al Ahram tarafından yapılan haberin içeriğinde  Dışişleri Bakanı Sami Şükrü tarafından diğer ülkelerle beraber Suriye topraklarına asker göndermeyi tartıştıklarının açıklandığına yer verildi. 

Haberde, Suriye ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Dışişleri Bakanı Şükrü'nün, Suriye topraklarında bulunan mevcut birlikler yerine Arap gücünün geçme ihtimalinin bulunduğunu belirttiği ifade edildi. Ayrıca bu teklifin medya ortamı haricinde yetkililer tarafından da tartışıldığına haberin içeriğinde yer verildi.

Amerikan Wall Street Journal gazetesi ise ABD'nin, Suriye topraklarının kuzey kesiminde bulunan askeri güçlerinin yerine geçerek öncelikle DEAŞ terör örgütü ile mücadele etmek ve sonrada Suriye'nin kuzeydoğusunu tekrar istikrara kavuşturmak için Arapların oluşturduğu bir birlik kurmayı planladığını Nisan ortasında duyurmuştu.

ABD tarafından yapılan bu açıklamadan sonra Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, daha büyük bir koalisyon kurulması halinde Suriye topraklarına asker göndermeye hazır olduklarını bildirdi.