23 Mart 2018
  • İstanbul8°C
  • Ankara9°C

TRUMP RESMEN DUYURDU! “KUDÜS’Ü İSRAİL’İN BAŞKENTİ OLARAK TANIMANIN ZAMANI GELDİ”

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, skandal kararını açıkladı ve artık Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımanın zamanının geldiğini duyurdu. Trump, Tel Aviv’de bulunan büyükelçiliklerini ise Kudüs’e taşıma tavsiyesinde de bulundu.

Trump Resmen Duyurdu! “Kudüs’ü İsrail’in Başkenti Olarak Tanımanın Zamanı Geldi”

06 Aralık 2017 Çarşamba 20:11

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, skandal kararını açıkladı ve artık Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımanın zamanının geldiğini duyurdu. Trump, Tel Aviv’de bulunan büyükelçiliklerini ise Kudüs’e taşıma tavsiyesinde de bulundu. İşte detaylar…

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, skandal kararını resmen duyurdu! ABD Başkanı Donald Trump, Müslümanlar için önemli bir nokta olan Kudüs hakkında bir açıklama yaptı ve artık Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımalarının zamanının geldiğini duyurdu. Trump, "20 yıldan uzun süredir tüm başkanlar bu yasanın gereğini yapmayı ertelediler ve buna gerekçe olarak barış çabalarını gösterdiler. Bu sürenin ardından şu anda daha önce olmadığı kadar İsrail ile Filistin arasında kalıcı bir barışa yakınız. Dolayısıyla şu anda Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı gelmiştir." dedi. 

UTANÇ DUYULMASI GEREKEN BİR KARAR

ABD Başkanı Trump’ın bu açıklamalarının ardından bir açıklama yapan AB Bakanı Ömer Çelik, alınan kararı tüm dünyanın kınaması gerektiğini belirtti ve utanç duyulması gereken bir karar olduğunu söyledi. Alınan bu karar ile beraber Ortadoğu’da ki barış çabalarına bir saldırıda bulunulduğunu da söyleyen Çelik, “Bu karar, siyasi ve ahlaki olarak utanç duyulması gereken bir karardır. Bu kararla beraber Trump, Ortadoğu’daki tüm barış çabalarına karşı ağır bir saldırıda bulunmuştur. Uluslararası hukuku tanımadığını da açıkça ilan etmiştir.” ifadelerine yer verdi.