23 Mart 2018
  • İstanbul8°C
  • Ankara9°C

KİTAP KURTLARINA MÜJDE! İL HALK KÜTÜPHANELERİ 'E-KİTAP' UYGULAMASINA GEÇTİ

Ülkemizin 81 ili ve 19 ilçesinde yer alan 100 halk kütüphanesi okuyucularına 7/24 ücretsiz hizmet sağlayacak olan 'e-kitap' uygulamasına geçti.

Kitap Kurtlarına Müjde! İl Halk Kütüphaneleri 'e-kitap' Uygulamasına Geçti

07 Aralık 2017 Perşembe 00:25

Ülkemizin 81 ili ve 19 ilçesinde yer alan 100 halk kütüphanesi okuyucularına 7/24 ücretsiz hizmet sağlayacak olan 'e-kitap' uygulamasına geçti. 
    

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından atılan önemli bir adımla okur severlerin binlerce kitaba bir tıkta ulaşmasını sağlayacak olan ve dünya genelinde de hızla yaygınlık gösteren 'e-kitap' uygulamasına geçildi. 

Kasım ayında pilot olarak uygulamaya konulan proje ile birlikte 81 il ve 19 ilçe halk kütüphanelerinde kitapseverlere 'e-kitap' hizmeti veriliyor. İl Halk Kütüphanelerinde kullanımına devam edilen 'Koha Kütüphane Otomasyon Sistemine' entegre edilen 'e-kitap' uygulaması sayesinde okuyucular, zaman ve mekana bağlı kalmadan 28 temel konu başlığı altında 17 bini aşkın kitaba hiçbir ücret ödemeden 7/24 ulaşabilecekler. 

Halk Kütüphanelerine Üyelik Şart

Kültür ve Turizm Bakanlığının yeni 'e-kitap' uygulamasından ülkemiz genelinde pilot 100 halk kütüphanesine kayıtlı olan üyeler faydalanabilecek. Çevrimiçi olarak okunabilen e-kitaplar, istenildiği takdirde bilgisayar veya mobil cihazlara da süreli olmak koşuluyla ödünç alınabilecek. Ancak telif haklarından dolayı 60 sayfadan fazla alınamayan kitapların çıktısı, e-posta olarak da en fazla 60 sayfa olarak gönderilebilecek. Okuma süresi ise her e-kitap için 60 gün olarak belirlenirken bu süre içerisinde bitirilemeyen e-kitap, yine 60 günlüğüne ödünç alınabilecek. İl ve İlçe Halk Kütüphanelerine üye olanların e-kitap hizmetinden faydalanabilmeleri için kayıtlı oldukları İl ya da İlçe Halk Kütüphanelerinden kullanıcı adı ve şifre almaları gerekiyor.