23 Mart 2018
  • İstanbul8°C
  • Ankara9°C

MADENCİLİK SEKTÖRÜNDE İKİ HEDEF PAZAR: İTALYA VE İSPANYA

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aydın Dinçer, "Madencilik sektöründe yeni pazarlar edinebilmek için çalışmalar yürütüldüğü gibi mevcut pazarlarda kaybedilmemeye çalışılıyor.

Madencilik Sektöründe İki Hedef Pazar: İtalya ve İspanya

12 Ocak 2018 Cuma 02:34

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Aydın Dinçer, "Madencilik sektöründe yeni pazarlar edinebilmek için çalışmalar yürütüldüğü gibi mevcut pazarlarda kaybedilmemeye çalışılıyor. Hedeflediğimiz yeni pazarlar arasında İtalya ve İspanya'nın doğal taş sattığı ancak bizim ihracat gerçekleştiremediğimiz pazarlar yer alıyor. Bu hususlarla alakalı çalışmalarımız sürüyor." dedi. 
    

2017 yılı içerisinde gerçekleşen maden ihracatı oranının bir önceki yıla göre %24 arttığını ve 2018 yılı içinde de bu artışın aynı oranda sürmesini beklediklerini ifade eden Dinçer, "2018 yılı ihracat açısından kritik bir yıl olacak. Ülkemizin, madencilik sektöründe 2023 yılı için belirlediği 500 milyar doları ve 15 milyar dolarlık ihracat hedefi gerçekleştirilmek isteniyorsa 2018 yılı da dahil olmak üzere ihracatta her yıl %25'lik bir artış gerçekleştirmek durumundayız." şeklinde konuştu.  
    

2018 yılının madencilik sektörü açısından iyi değerlendirilmesi gereken bir yıl olduğuna vurgu yapan Dinçer, "2018 yılının madencilik sektörü açısından iyi değerlendirilmesi için maden izinlerinin en hızlı şekilde verilmesi lazım. Maden ihracatında %25'lik bir artış ancak böyle sağlanabilir. Biz, ihracatın artırılması yönünde çalışmalar yürütüyoruz. En büyük hedefimiz ise yeni pazarlara açılabilmek. Yeni pazarlara açılabilmek ise en az mevcut pazarları koruyabilmek kadar önemlidir. İtalya ve ispanya tarafından doğal taş satılan ancak bizim ihracat yapamadığımız pazarları yeni hedef olarak belirledik. Bu hususlarla alakalı çalışmalarımız devam ediyor." şeklinde açıklamalarda bulundu.